+48 666 036 267

DEXTER - Ośrodek Szkoleniowo-Terapeutyczny
terapie zaburzeń zachowań i szkolenie psów

Testy psychiczne szczeniąt i psów dorosłych


Test psychiczny szczeniąt:
Test przeprowadzamy w 6-7 tygodniu w celu zidentyfikowania odziedziczonych zachowań szczenięcia. Na podstawie wyników testu możemy wyznaczyć predyspozycje psychiczne szczenięcia do pełnienia określonej roli (np. psa rodzinnego, towarzyszącego, pracującego tj.: stróżującego, patrolującego) w wieku dorosłym.
Badamy reakcje na 6 różnych prób (test Campbell'a) klasyfikując szczenię w następujących kategoriach:
- bardzo dominujący
- dominujący
- uległy
- bardzo uległy
- niezależny
Przeprowadzanie testów szczególnie polecamy hodowcom w celu odpowiedniego dopasowania przyszłego właściciela, który świadomie i odpowiedzialnie poprowadzi wychowanie szczeniaka.

Test psychiczny psa dorosłego:
Testy psychiczne u psów dorosłych wykonujemy dla właścicieli, którzy chcą poznać lub zweryfikować cechy charakteru swojego psa. Test składa sie z dwóch etapów, w pierwszym przeprowadzamy test z psem, w drugim prosimy o wypełnienie przez opiekuna/ów (osoby przebywające razem z psem) ankiety składającej się z serii pytań (test DBI Stanley'a Coren'a) z następujących obszarów :
- poziom energetyczny
- uczenie się, posłuszeństwo, rozwiązywanie problemów
- interakcje psa z rodziną i innymi ludźmi
- reaktywność emocjonalna
- odwaga, terytorializm, dominacja, asertywność
- niepokoje i lęki
Zestawiając wyniki testów etapu pierwszego i drugiego, otrzymujemy stosunkowo rzeczywisty obraz osobowości psa. Etap pierwszy czyli test z psem wykonujemy na terenie ośrodka ( wymagane są materiały dydaktyczne i obecność innych psów).